Pracujmy krócej! – zbiórka podpisów pod projektem ustawy

11 maja na moście ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa rozpoczynającą zbiórkę podpisów pod projektem ustawy skracającej czas pracy do 35 godzin tygodniowo.

Projekt “Pracujmy krócej” przewiduje stopniowe skracanie czasu pracy — począwszy od 38 godzin w 2019 roku, aż do 35 w 2021 roku. Ustawa wprowadza też proporcjonalne zmiany w branżach o niestandardowym czasie pracy. Przez pierwsze dwa dni zbiórki w całej Polsce podpisów pod projektem podpisało się prawie 5 tysięcy osób, a Bielsku-Białej kilkadziesiąt osób.

— Polscy pracownicy i pracownice chcą mieć więcej czasu dla siebie, swoich bliskich czy na obowiązki domowe. Ale widzą też, że odsiadywanie długich godzin pracy jest nieproduktywne. Wypoczęci pracownicy rzadziej chorują i pracują bardziej wydajnie, a na tym korzystają pracodawcy. Potwierdzają to badania i doświadczenia krajów, które skróciły czas pracy, czyli np. Francji czy Danii. Skrócenie czasu pracy opłaci się nam wszystkim, całemu społeczeństwu – na pytania dziennikarzy odpowiadał Szymon Kania z zarządu Okręgu Podbeskidzie.

Według działaczy Razem wprowadzeniu proponowanych zmian sprzyja dobra koniunktura w polskiej gospodarce. – Polska gospodarka potrzebuje innowacyjności i zaangażowania. Skrócenie czasu pracy to szansa na impuls dla polskich przedsiębiorstw. Myślenie w kategoriach długich godzin spędzanych w biurze, niskich stawek i wyzysku powinno należeć do przeszłości.— mówi Agnieszka Lamek-Kochanowska z zarządu Okręgu Podbeskidzie.

Partia Razem przypomina, że ośmiogodzinny dzień pracy został wywalczony sto lat temu, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. — Po ulicach Krakowa, Warszawy czy Lublina jeździły wtedy dorożki, a o takich wynalazkach jak komputer czy nawet pralka mogliśmy tylko pomarzyć. Dzisiaj zakłady pracy są zmechanizowane, skomputeryzowane, coraz częściej pojawiają się w nich roboty. Nie ma powodu, żebyśmy pracowali dziś tyle samo co 100 lat temu. Skróćmy czas pracy na stulecie niepodległości, stać nas na to — Szymon Kania.

Z projektem ustawy można zapoznać się na stronie http://www.pracujmykrocej.pl/ . Na stronie dostępne są też karty do zbierania podpisów.

SHARE IT: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit Email

Comments are closed.